/home/greyhouse/ftp/szara_www
Aktualności
Przemek Branas znów w Szarej Kamienicy 2017-03-24

Laureat Nagrody Głównej w Konkursie FGH 2015

PRZEMYSŁAW BRANAS 

pokaże niebawem swoje najnowsze prace w murach galerii Szara Kamienica!

Na wystawę Wielki ch**j zapraszamy juz  w najbliższy piątek (31 marca) o godz. 19:00 

Kurator: Piotr Policht 
Zapraszamy!

Współpraca: 

Patronat medialny: 

 

 

czytaj więcej

Wernisaż 2017-02-26

 fot.: Grzegorz Mart 

   

 

czytaj więcej

Nieustalone położenie 2017-02-20

 

/public/picture/1nieustalone%20polozenie/Untitled-1_FB%20WYDARZENIE.png

 

Szymon Szewczyk

Nieustalone położenie

Kuratorka: Marta Lisok

Współpraca choreograficzna: Dominika Knapik

Wernisaż: 24.02, godz: 19:00

Patronat medialny: 


 

 

         

 Współpraca redakcyjna

Współpraca: 

http://www.szarakamienica.pl/public/picture/logo_FSW(1).jpg

Projektowane przez niego przedmioty zamazują granice deseni i wzorów. Szymon Szewczyk tasuje style, artefakty, wpływy, cytaty. Wyciska z nich soki i podaje widzowi gęsty ekstrakt, przynosząc idealnie oswojoną egzotykę. Znajdziemy tu fragmenty metaloplastyki rodem z ogródków działkowych imitujących solarne ornamenty ze zmyślonych rytuałów, okleiny w marmurek z Castoramy, które każdą powierzchnie przemieniają w monumentalny nagrobek czy zaskakująco lekkie geometryczne głazy. Formy na skraju zmysłowych geografii, scenografii do filmu fantasy albo dekoracji do opery, której akcja rozgrywa się w nieprzeniknionej dżungli. Obiekty te mogą być odczytywane jako wyraz fantazji o dalekich wyprawach, stworzonej przez kogoś kto nie lubi podróżować, przesłodzonym wyobrażeniem o egzotyce, w którym forma wierci się, przetapia samoistnie z jednego stanu w drugi, wiruje, rozdwaja i zwielokrotnia. 

Marząc o zaginionych cywilizacjach czekających na swoich badaczy, Szymon Szewczyk śledzi losy fałszywych podróżników, melancholijnych antropologów, naukowców szarlatanów. Poddaje w wątpliwość uporządkowaną wiedzę o świecie, tropi luki, w których fakty ustępują miejsca domysłom, fantazjom i przesądom. Nie przeszkadzają mu nieścisłości faktograficzne, splątana, podejrzana chronologia i pomyłki w nazwach. 

 

Wierzy, że nic tak nie leczy melancholii jak przeglądanie atlasów. W takim ujęciu kartografia może być rodzajem literatury, a oglądanie map uzdrawiającym substytutem podróżowania. Precyzyjne odwzorowanie plam symbolizujących lasy czy pustynie, poziomic wyznaczających głębiny i wysokości górskich stoków, geometrii południków i równoleżników zastępuje doświadczenie realnej przestrzeni. Najciekawsze okazują się miejsca położone na skraju mapy, albo te których nazwy leżały dokładnie na linii jej składania i od ciągłego otwierania zatarły się, stając się zupełnie nieczytelne. Bez językowych dookreśleń, które kolonizowały przestrzeń, ich status jest niepewny i mglisty, tak jakby istniały tylko w połowie, przywołując odstraszające zdanie: „hinc sunt dracones” (tu są smoki), pojawiające się na prastarych mapach. Dokładnie tam gdzie kartografowie stawali bezradni wobec nieznanego i w obliczu białej plamy zwracali w stronę wyobraźni.

 

Marta Lisok

czytaj więcej

Przerwa świąteczna 2016-12-21

Galeria Szara Kamienica będzie nieczynna w dn. 23-26 XII 2016 oraz 1 I 2017.

Zapraszamy na wystawę "KA-MU-FLAŻ" w pozostałe dni; wystawa trwa do 5 I 2017.

czytaj więcej

Dokumentacja wystawy KA-MU-FLAŻ 2016-12-08

 

 

czytaj więcej

Kamil Kukla laureatem Nagrody Fundacji Grey House 2016-12-03

Z radością informujemy, że laureatem tegorocznej  Nagrody Fundacji Grey House w 6. edycji Konkursu FGH na najciekawszą osobowość artystyczną roku został KAMIL KUKLA - absolwent krakowskiej ASP. Nazwisko zwycięzcy  poznaliśmy na otwarciu wystawy  tegorocznych finalistów (Michaliny Bigaj, Bartka Buczka, Maćka Cholewy i Ewy Sadowskiej)  3 grudnia.

Jury w składzie: Krystyna Axmann (prezes Fundacji), Zuzana Jakalová (Meet Factory w Pradze), Ewa Łączyńska-Widz (BWA Tarnów), Agata Smoczyńska - Le Guern (galeria Le Guern, Warszawa), Stanisław Ruksza (Kronika w Bytomiu) i Adam Budak (National Gallery w Pradze) tak uzasadniało swój werdykt podczas sobotniego wernisazu: 

"Jury jest pod wrażeniem wszystkich zaprezentowanych na wystawie prac (...) Jednakże po burzliwych obradach jury stwierdziło, iż jedna pozycja artystyczna w kontekście pięciu pozostałych jest najbardziej dojrzała zarówno pod względem języka formalnego, jak i narracji. Ten język jest wyjątkowy. W pewnym sensie enigmatyczny i w tym kontekście dobrze koresponduje z tematem wystawy, czyli kamuflażem. Z jednej strony w malarstwie Kamila Kukli można znaleźć echa malarstwa amerykańskiego końca lat osiemdziesiątych, z drugiej - pewien element abstrakcyjnego neoekspresjonizmu i malarstwa gestu. Kamil uprawia swego rodzaju genre antymartwej natury w stanie ekstatycznym. To, co przedstawia w swoich poetyckich obrazach, aczkolwiek nieprzedstawialne, emanuje do wymiaru postapokaliptycznej hipernatury nieokreślonej przyszłości, wprowadzając widza w świat magicznego realizmu, który jest krajobrazem organicznym, zarazem bardzo korporalnym, niesłychanie cielesnym i zmysłowym, wywołując nieomal efekt halucynogenny"

Zwycięzca otrzymuje od Fundacji  jednorazowe stypendium w wysokości 5 tysięcy złotych oraz możliwość zorganizowania wystawy indywidualnej w Szarej Kamienicy w Krakowie. Dodatkowo czeskie centrum sztuki współczesnej Meet Factory  ufundowało laureatowi   6-tygodniową rezydencję artystyczną w Pradze, a portal branżowy NUMARTE - pakiet reklam do wystawy indywidualnej o wartości 1800 złotych. 

Prace Kamila Kukli oraz 4 pozostałych finalistów oglądać można w galerii Szara Kamienica w Krakowie (Rynek Główny 6) do 5 stycznia 2017 roku 

Wystawa KA-MU-FLAŻ

Kuratorzy: Piotr Sikora i Katarzyna Wincenciak

 

czytaj więcej

KA-MU-FLAŻ Sztuka której nie widać 2016-11-25

Wystawa finalistów Konkursu Fundacji Grey House

Artyści: Michalina Bigaj, Bartek Buczek, Maciej Cholewa, Kamil Kukla, Ewa Sadowska

 

Otwarcie i ogłoszenie wyników: 3.12.2016, godz. 19:00

Wystawa: 4.12.2016 – 5.01.2017

Kuratorzy: Piotr Sikora i Katarzyna Wincenciak

 

KA-MU-FLAŻ

 

Sztuka której nie widać. Oczywiście nie znaczy to wcale, że jej nie ma! Technika mimikry czy w tym wypadku kamufla- żu jest o tyle skuteczna, o ile pozwala przenikać wielorakie przestrzenie, nisze i okoliczności. Sztuka w swojej hybrydycznej naturze powinna przecież być ponad podziałami, środowiskami, dziedzinami i porządkami. Powinna pojawiać się i znikać, zarazem trzymając się na dystans od historii niesławnych szat ce- sarza. Kluczową postacią jest w tym wypadku figura autora, który bądź pomoże w procesie interpretacji, bądź z radością dziecka rzuci w tłum hasło: To jest sztuka!? Nie widać.

Tegoroczna wystawa finalistów nagrody Fundacji Grey House rozciąga się na osi dwóch pojęć: artysta vs spo- łeczeństwo i natura vs kultu- ra. Ułożenie ich w antagonistycznym zestawieniu będzie pomocne w analizie nie tylko sztuki prezentowanej na wystawie, ale przede wszystkim postaci stojącej za nią autorki/autora: sztafażu, czarnego charakteru, obserwatora realnego i nadrealnego, trickstera. Oto artysta, a społeczeństwo? Wiadomo. Społeczeństwo jest niemiłe.

 

 

czytaj więcej

Wystawa Karoliny Jabłońskiej 2016-11-20

Karolina Jabłońska

"Ludzka rzecz" 

Kuratorka: Magdalena Kownacka

Wernisaż: 4 listopada, godz. 20:00

Na wystawie wita nas tańcząca kobieta. Jej syntetyczna, grubo ciosana postać w geście rytualnego tańca wojennego gniecie stopami rozlane na ziemi jajka. Symbol odrodzenia i nowego życia deptany jest przez brutalną i niezgrabną postać kobiecą. Ręce zaciśnięte w pięść unosi w górę. Szeroko otwarte oczy wpatrują się w nas prowokacyjnie. Nie wiem czy wykrzywione usta to bardziej cynizm czy gniew.  

/public/picture/KJablonska.jpg

 

Patronat medialny: 

 

czytaj więcej

Finał 6. edycji Konkursu FGH 2016-10-12

Z przyjemnościa informujemy, że jury w składzie: Adam Budak, Zuzana Jakalova, Ewa Łączyńska-Widz, Stanisław Ruksza, Agata Słomczyńska i Krystyna Axmann (prezes Fundacji) wybrało 5 finalistów tegorocznej edycji Konkursu Fundacji Grey House.

O tytuł zwycięzcy Konkursu rywalizować będą:

 

  • Michalina Bigaj
  • Bartek Buczek
  • Maciej Cholewa 
  • Kamil Kukla 
  • Ewa Sadowska

Bardzo serdecznie gratulujemy!

Nazwisko Laureata Nagrody Glównej Konkursu zostanie ogłoszone na wernisażu wystawy finałowej dnia 3 grudnia 2016 r. 

 

 

czytaj więcej

PUSTKI na dziedzińcu Szarej Kamienicy? Tak! Zagrają 1 września! 2016-08-20

PUSTKI - koncert plenerowy

„Wydawało się” tour

1 września,  godz.:20:00,

dziedziniec Szarej Kamienicy przy Rynku Głównym 6  w Krakowie.

 

 

PUSTKI  funkcjonują na polskiej scenie muzycznej od 99 r. Ostatni album „Wydawało się”, będący podsumowaniem kilkunastoletniej twórczości, jest pokłosiem karkołomnej idei, by w epoce wszechobecnego „kultu młodości” przypomnieć o długim stażu zespołu. Pustki nie debiutowały wszak „Końcem kryzysu”. Mają na swoim koncie spory dorobek. A skoro większość starych krążków przez lata nie była dostępna w sprzedaży, czy można było nie przypomnieć znakomitego „Patyczaka” czy „Lugoli”?

Z garażowej komórki w podwarszawskim Ostrówku, gdzie odbywały się pierwsze próby zespołu, dość szybko trafili na łamy branżowych czasopism. Potem przyszły nominacje do Paszportów Polityki, Róż Gali, nagrody Trójki,  wielkie muzyczne festiwale. A w końcu - kilkuletnia przerwa, zakończona (na szczęście!) wydaniem albumu „Safari”.

Powiedzieć, że to formacja indie-popowa, to nic nie powiedzieć. Eksperymentują z różnymi brzmieniami, uciekając skutecznie przed jakimkolwiek zaszufladkowaniem. By(wa)li  zespołem proto-punkowym, grali rocka garażowego, alternatywny pop. Mawiali o sobie „Muzyka Ściany Wschodniej”. Przez lata zmieniał się skład zespołu. Dziś z założycieli ostał się Radek Łukasiewicz i Grzegorz Śluz. Basia Wrońska, której rozpoznawalny wokal jest znakiem rozpoznawczym PUSTEK, dołączyła do grupy w 2003 roku.

Wszystkie albumy zespołu łączy bezpretensjonalna, niebanalna  aranżacja i błyskotliwe teksty. Swego czasu muzycy zmierzyli się nawet z  wierszami poetów XX wieku, przywracając Leśmiana, Broniewskiego czy Wyspiańskiego szerokiej publiczności. Ostatni, niekompilacyjny album „Safari” kipi od egzotycznych wstawek, które znakomicie współgrają z szorstką, energetyczną estetyką „old-schoolowego” popu i melodyjnością fraz wokalnych. Elektronika obecna niemal wszędzie dodaje całości charakteru.

Jakie są dziś PUSTKI? Co zostało z dawnej estetyki, co się zmieniło? Warto się przekonać, bo jedno jest pewne - pomysłów i kreatywności im nie brakuje.

ZAPRASZAMY!

Bilety: 40 zł

Sprzedaż w kasie na godzinę przed koncertem

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc możliwa rezerwacja

mailto: galeria@szarakamienica.pl

organizator: Fundacja Grey House Szara Kamienica

Patronat :

/public/picture/logo%20wyborcza_male_do%20netu.png /public/picture/RK_logo_negatyw.jpg /public/picture/local_life_krakow%20copy-2.png  /public/picture/muzyczny-krakow.jpg  /public/picture/lounge_blk(3).jpg  /public/picture/1_karnet_logotyp(1).jpg

 

Gazeta Wyborcza, Radio Kraków, Muzyczny Kraków, Lounge, Local-life, Karnet, Kulturatka

czytaj więcej

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | następna »