/home/greyhouse/ftp/szara_www
Aktualności
Filip BERENDT & Igor OMULECKI, Monomit / Mikado 2019-05-16

Krakow Photomonth 2019 Festival | Like We Like It

oraz

Galeria Szara Kamienica zapraszają

 

http://www.szarakamienica.pl/public/picture/krakowphotofb.jpg

24.05–23.06.2019

W ramach festwialu w galerii Szara Kamienica swoje prace pokażą Filip Berendt i Igor Omulecki! To projekt, w którym formy rzeźbiarsko-malarskie będą przenikać się z fotografią.
Wspólnie z
Krakow Photomonth 2019 Festival | Like We Like It zapraszamy na wydarzenia towarzyszące wystawie!


24.05.2019 (piątek)

15.00–16.00 Artyści obecni / Artists present: Filip Berendt, Igor Omulecki

16.00–17.30 Spotkanie z artystami Programu Głównego / Meeting with Main Programme artists:
Filip Berendt, Igor Omulecki
Prowadzenie / Led by: Karol Hordziej

Więcej o wystawie:

WE START WORK FROM A PLACE OF NOT KNOWING

Tworzące się kolektywy zwykle ogłaszają swoje cele w manifeście, lecz tym razem to pominiemy. Nie jest to rezygnacja z założeń czy rodzaj ucieczki przed zarysowaniem zakresu działań, jest to natomiast pewna aberracja wynikająca z połączenia obszarów poszukiwań dwóch niezależnych artystów.

Nasza wystawa to próba zestawienia dwóch autonomicznych projektów i zaprezentowania części wspólnej. Oba cykle prac powstały w podobnym czasie. Głównym sposobem na uzyskanie obiektu była praca z intuicją, podświadomością i percepcją wzrokową. Efektem są utwory, w których formy rzeźbiarsko-malarskie przenikają się z fotografią. Proces twórczy dla nas jako artystów stanowi podróż w głąb Struktury Umysłu Zbiorowego.

 

Organizator: 

http://www.szarakamienica.pl/public/picture/logo_krakow_photomonth_stopka.png

czytaj więcej

Oprowadzanie autorskie po wystawie 2019-04-26

 

Wojciech Szymański w tekście kuratorskim do wystawy "Spirit Level" pisze o pracach Tomasza Kręcickiego" "(...) będąc malarskim żartem z malarstwa oraz dyskursu prowadzonego o malarstwie", same stają się "wyzwalającym i parodystycznym metamalarskim dowcipem". Janek Owczarek na łamach Szumu (19.04) dodaje: "Kręcicki nagina malarską konwencję w rozmaitych kierunkach, co momentami ociera się o rodzaj artystycznej popisówki. Przy czym trzeba przyznać, że jest się czym chwalić. Z tak szerokim wachlarzem stylistycznych możliwości oraz świeżym podejściem do malarskiego języka malarz wzbudza apetyt na kolejne pokazy." Co myśli o swoich pracach ich autor - Tomasz Kręcicki?

We wtorek, 30 kwietnia o godz. 19:00 zapraszamy na oprowadzanie, w trakcie którego artysta opowie więcej o swojej działalności i wystawie!

 

http://www.szarakamienica.pl/public/picture/11Spirit%20Level/swiatlo%20lodowki,%20olej%20na%20plotnie,%202018.jpg

 

 

Galeria Szara Kamienica

Wstęp wolny

wtorek 30.04, godz. 19:00    

Na zdjęciu: Tomasz Kręcicki "Światło lodówki", olej na płótnie  

 

czytaj więcej

Wystawa Tomasza Kręcickiego - laureata Nagrody Fundacji Grey House 2019-03-22

Tomasz Kręcicki "Spirit Level"

 
Wernisaż: 05/04 godz. 19:00
Wystawa: 06/04 - 30/04/2019
 
 
Kurator: Wojciech Szymański
 
 
http://www.szarakamienica.pl/public/picture/11Spirit%20Level/Spirit_level_plakayty.pdf
 
 
http://www.szarakamienica.pl/public/picture/Szum%20na%20Szarej.jpg http://www.szarakamienica.pl/public/picture/11Spirit%20Level/lalok%20napisjppg.png  http://www.szarakamienica.pl/public/picture/8_edycja/RK_logo.png
 
Według Mary Douglas dowcipy są rodzajem antyrytuałów funkcjonujących w rzeczywistości. Ich antyrytualność polega na przedrzeźnianiu i parodiowaniu rytualnych zachowań społecznych. Aby uchwycić antyrytualny charakter dowcipu, wystarczy wyobrazić sobie, powiada Simon Critchley, biskupa, który utknął w windzie lub smarowanie margaryną opłatka komunijnego. Dobrym przykładem może być też żart opisany przez Milana Kunderę, polegający na tym, że podczas pogrzebu na opuszczoną do grobu trumnę spada kapelusz. Pogrzeb traci swoją rytualną powagę i tak rodzi się wyzwalający śmiech.

 

czytaj więcej

SOMETHING IS NO YES 2019-03-06

 

SOMETHING IS NO YES

MONIKA DROŻYŃSKA

KURATOR: KAMIL KUITKOWSKI

 

Wernisaż: 16 marca (sobota), godz.: 19:00

 

http://www.szarakamienica.pl/public/picture/53278871_330474054480078_4973755326303043584_n.jpg

 

No Tak. Coś jest nie tak. Jest brak.

I ta galeryjna opowieść, rozpisana na trzy sale, 16 haftów czarną nitkąna białym tle, jeden białą na białym tle, dwa filmy wideo i dwie instalacje z tkaniny jest właśnie o braku. O niezapewnieniu odpowiedniej ilości opieki. O nieprzestrzeganiu norm liberalnej demokracji. O nieuwzględnianiu kobiet w narracjach o przeszłościach i teraźniejszościach. Wreszcie o niedostatkach języka, słów których zawsze jest za mało by opisać współczesność. Jest też to wystawa być może o wszystkim, czego na tej wystawie w końcu zabrakło. Lub też jest brakiem samym w sobie. Bo początkowo miała to być historia o czymś innym. Na przykład o Halinie i Danieli, ciotce i babci artystki, które opiekowały sięnią gdy była mała. Obecnie Halina opiekuje się Danielą, ofiarowując jej miłość, którą trudno pakuje się w różowy celofan, zdecydowanie niełatwo sprzedaje. Za to system używa tej miłości, by zaoszczędzić i wypełnić nią własne luki. Takie oddanie jest codzienną, czasem  żmudną czynnością wielu kobiet, trochę taką miłością, która musi istnieć, bo ratuje innego człowieka. Byłaby więc też to wystawa o nieustannej konieczności opiekowania się innym. Ale też sobą samą. Synem. Ciotką. Babcią. Kwiatkami z dużego pokoju. Pozycją w społeczeństwie. Swoimi prawami. Pamięcią o innych kobietach. Stąd obok Haliny i Danieli pojawiłyby się przyjaciółki: Wałęsy, Piłsudskiego, Jezusa, Matejki. Te, które dbały o wielkich mężczyzn zostałyby przypomniane wyhaftowanymi listami nazwisk. Nazwiska z kolei towarzyszyłyby po prostu słowom. Zrekonstruowanym lub ułożonym w potoki, poetycki freestyle. Gdzie Monika Drożyńska objawiłaby się jako raperka-hafciarka - MC MD, która rozsadza patriarchalny system lub konstatuje niedemokratyczne poczynania władz państwowych i lokalnych. Tak, o tym wszystkim miała być ta wystawa i to wszystko tak naprawdę się na niej pojawi. Jednak nie o tym ona będzie. Jej fragmenty ustawione obok siebie, splątane i zszyte ze sobą ujawniły jedno zasadnicze powiązanie. Jedną całość. Brak. Matki. Wsparcia. Pamięci. Etyki władzy. 

Po prostu kompletny brak poczucia bezpieczeństwa, taki, który czuć aż w trzewiach.

Bo generalnie w naszym świecie coś jest nie tak. No nie? 


Kamil Kuitkowski 

Patronat medialny: 

 

 

czytaj więcej

Wystawa finalistów Konkursu Fundacji Grey House 2018-12-02

Zwycięzcę/zwyciężczynię tegorocznej edycji Konkursu poznamy już w najbliższą sobotę, 8 grudnia o godz. 20:00!

Zapraszamy do galerii Szara Kamienica na wernisaż połaczony z ogłoszeniem wyników

Swoje prace pokażą: Marta Krześlak, Liliana Piskorska, Irmina Rusicka, Jana Shostak i Konrad Żukowski 

Kuratorka: Katarzyna Wincenciak 

Jury: Agata Cukierska, Ewa Łączyńska-Widz, Adam Mazur, Stanisław Ruksza i Piotr Sikora 

http://www.szarakamienica.pl/public/picture/8_edycja/gradient_plakat_ma.jpg 

Partner:

 

 Patronat medialny:

http://www.szarakamienica.pl/public/picture/Szum%20na%20Szarej.jpg http://www.szarakamienica.pl/public/picture/8_edycja/RK_logo.png http://www.szarakamienica.pl/public/picture/numarte%20logo.png http://www.szarakamienica.pl/public/picture/nn6t_napis(2).png

 

Znajdź nas:

 https://www.facebook.com/events/2229742667350663/

czytaj więcej...  

czytaj więcej

Kamil Kukla Baptiste Charneux przedstawiają 2018-10-29

 

Artyści: Kamil Kukla i Baptiste Charneux

przy kuratorskim wsparciu Piotra Sikory 

zapraszają na wystawę przygotowaną w Galerii Szara Kamienica o tytule 

 

czytaj więcej

Finaliści 8. edycji Konkursu Fundacji Grey House 2018-10-06

 

Znamy nareszcie wyniki głosowania jurorów w I etapie Konkursu Fundacji Grey House! 
Grono jurorów tj.: Agata Cukierska, Ewa Łączyńska_Widz, Adam Mazur, Stanisław Ruksza, Piotr Sikora i Krystyna Axmann wyłonili tym sposobem 5 Finalistów, których prace zobaczymy na wystawie grudniowej. Będą to (porządek alfabetyczny): 
 
Marta Krześlak
Liliana Piskorska
Jana Shostak,
Irmina Rusicka
Konrad Żukowski
 
Bardzo serdecznie gratulujemy, dziękując jednocześnie za wszystkie tegroczne zgloszenia!
czytaj więcej

Ogród rozkoszy ziemskich - wystawa prac Krzysztofa Koraba 2018-08-28

 

Już 13 września (czwartek) otworzymy nowa wystawę Krzysztofa Koraba "Ogród rozkoszy ziemskich" 

Artysta jest  tegorocznym absolwentem katowickiej ASP w pracowni malarstwa prof. Ireneusza Walczaka  oraz pracowni grafiki  prof. Ireneusza Pałki. Korzysta także z innych mediów: m.in. kolaży i tkanin. Tworzy instalacje i rzeźby, podejmując problematykę sensu- i seksualności ludzkiego ciała.

Kuratorka: Marta Kudelska 

 http://www.szarakamienica.pl/public/picture/ORZ_w2_2_demo1.jpg

Wernisaż: 13.09.2018, godz.: 19:00

Galeria Szara Kamienica

Rynek Główny 6, Kraków 

Wystawa: 14.09 – 07.10

Obrazy Krzysztofa Koraba nie dopasowują się do swoich ram. Podlegają wybrzuszeniom, rozlewają się po płaszczyźnie płótna jak gęsta, lepiąca substancja. Przypominają poplątaną, klejącą, pachnącą potem i rozgrzanym ciałem rzuconą na podłogę kołdrę. Te magmowate struktury wdzierają się i anektują bardzo szybko naszą percepcję. Jest w nich coś sensualnego, są jak prężące się dłonie, nogi, które uciekają same przed sobą, rozlewając się najpierw na materiał i otoczenie, by w końcu stopić się z otaczającą je przestrzenią... (czyt. dalej)

 

czytaj więcej

Ogłaszamy 8. edycję Konkursu Fundacji Grey House. Czekamy na Wasze zgłoszenia! 2018-06-16

 http://www.szarakamienica.pl/public/picture/8%20konkurs/szara__konkurs_plakat_2018_2.pdf

Regulamin  

Celem Konkursu jest wyłonienie najciekawszych osobowości twórczych wśród artystów młodego pokolenia, wsparcie  działań artystycznych uczestników, a także  upowszechnienie idei promocji młodych talentów w środowisku artystycznym i biznesowym.

NAGRODA

1.     Nagrodę stanowią:

1)  Jednorazowe stypendium w wysokości 5 000,00 PLN  (słownie:  pięć  tysięcy złotych), na które składa się kwota 5.000, 00 (słownie: pięć tysięcy) złotych wraz z kwotą stanowiącą równowartość podatku należnego od stypendium. Należną kwotą podatku wraz z deklaracją podatkową według ustalonego wzoru przekaże do właściwego organu podatkowego Organizator. 

2)  wystawa indywidualna w Galerii Szara Kamienica w Krakowie

2.     Laureat otrzyma nagrodę pieniężną przelewem na wskazany rachunek bankowy w ciągu 30 dni od dnia przekazania Organizatorowi danych osobowych niezbędnych do przekazania Nagrody oraz dokonania rozliczeń podatkowych. 

KONKURS

1.     Na konkurs można nadsyłać prace w następujących dziedzinach: 

1) Malarstwo

2) Grafika

3) Rzeźba

4) Fotografia

5) Nowe media (video, instalacje, sztuka cyfrowa, performance) 

2.     W konkursie biorą udział studenci IV roku (2017/2018) oraz studenci i absolwenci  V roku kierunków artystycznych wyższych uczelni, którzy w roku przyznania Nagrody nie ukończyli  30. roku życia, Konkurs otwarty jest także dla tegorocznych (2017/2018)  absolwentów ww. kierunków - bez limitu wieku.  

3.     Konkurs składa się z 2 etapów:

1)    Etap I - na podstawie nadesłanych materiałów Jury wybiera 5 (pięcioro) uczestników II etapu konkursu, których prace prezentowane będą na wystawie konkursowej.

2)    Etap II - na podstawie oryginałów prac prezentowanych na wystawie konkursowej  Jury wybiera jednego Laureata Nagrody Głównej.

WARUNKI

Wszyscy kandydaci muszą spełniać następujące warunki:

 

 

czytaj więcej

Nowe przepisy od 25 maja 2018 2018-06-15

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) przesyłamy informacje dotyczące Państwa danych osobowych. 

Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Grey House Szara Kamienica. 

Jeśli dysponujemy Państwa danymi osobowymi, chcielibyśmy zawiadomić, że Państwa dane osobowe znajdują się w naszej bazie i dochowujemy wszelkich starań, by zadbać o ich bezpieczeństwo. Państwa dane przetwarzane są na zasadzie dobrowolności i będą przechowywane tylko do momentu, gdy zdecydują Państwo o ich wycofaniu: jeśli ktoś z Państwa życzy sobie, byśmy usunęli te dane, prosimy o informację w formie e-mailowej na adres: patrycja_kujawska@szarakamienica.pl 

Państwa dane używane są wyłącznie w celu zawiadamiania o nowych wystawach, wydarzeniach i działalności Fundacji Grey House Szara Kamienica. Gwarantujemy spełnienie wszystkich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia danych oraz ograniczenia ich przetwarzania. 
Danych osobowych  nikomu nie udostępniamy. 

W naszej bazie posiadamy następujące dane: adres e-mail

Dziekujemy wszystkim za zaufanie 

czytaj więcej

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | następna »