/home/greyhouse/ftp/szara_www
Aktualności
Nieustalone położenie 2017-02-20

 

/public/picture/1nieustalone%20polozenie/Untitled-1_FB%20WYDARZENIE.png

 

Szymon Szewczyk

Nieustalone położenie

Kuratorka: Marta Lisok

Współpraca choreograficzna: Dominika Knapik

Wernisaż: 24.02, godz: 19:00

Patronat medialny: 


         

 

Projektowane przez niego przedmioty zamazują granice deseni i wzorów. Szymon Szewczyk tasuje style, artefakty, wpływy, cytaty. Wyciska z nich soki i podaje wi¬dzowi gęsty ekstrakt, przynosząc idealnie oswojoną egzotykę. Znajdziemy tu fragmenty metaloplastyki rodem z ogródków działkowych imitujących solarne ornamenty ze zmyślonych rytuałów, okleiny w marmurek z Castoramy, które każdą powierzchnie przemieniają w monumentalny nagrobek czy zaskakująco lekkie geometryczne głazy. Formy na skraju zmysłowych geografii, scenografii do filmu fantasy albo dekoracji do opery, której akcja rozgrywa się w nieprzeniknionej dżungli. Obiekty te mogą być odczytywane jako wyraz fantazji o dalekich wyprawach, stworzonej przez kogoś kto nie lubi podróżować, przesłodzonym wyobrażeniem o egzotyce, w którym forma wierci się, przetapia samoistnie z jednego stanu w drugi, wiruje, rozdwaja i zwielokrotnia. 

Marząc o zaginionych cywilizacjach czekających na swoich badaczy, Szymon Szewczyk  śledzi losy fałszywych podróżników, melancholijnych antropologów, naukowców szarlatanów.  

czytaj więcej

Przerwa świąteczna 2016-12-21

Galeria Szara Kamienica będzie nieczynna w dn. 23-26 XII 2016 oraz 1 I 2017.

Zapraszamy na wystawę "KA-MU-FLAŻ" w pozostałe dni; wystawa trwa do 5 I 2017.

czytaj więcej

Dokumentacja wystawy KA-MU-FLAŻ 2016-12-08

 

 

czytaj więcej

Kamil Kukla laureatem Nagrody Fundacji Grey House 2016-12-03

Z radością informujemy, że laureatem tegorocznej  Nagrody Fundacji Grey House w 6. edycji Konkursu FGH na najciekawszą osobowość artystyczną roku został KAMIL KUKLA - absolwent krakowskiej ASP. Nazwisko zwycięzcy  poznaliśmy na otwarciu wystawy  tegorocznych finalistów (Michaliny Bigaj, Bartka Buczka, Maćka Cholewy i Ewy Sadowskiej)  3 grudnia.

Jury w składzie: Krystyna Axmann (prezes Fundacji), Zuzana Jakalová (Meet Factory w Pradze), Ewa Łączyńska-Widz (BWA Tarnów), Agata Smoczyńska - Le Guern (galeria Le Guern, Warszawa), Stanisław Ruksza (Kronika w Bytomiu) i Adam Budak (National Gallery w Pradze) tak uzasadniało swój werdykt podczas sobotniego wernisazu: 

"Jury jest pod wrażeniem wszystkich zaprezentowanych na wystawie prac (...) Jednakże po burzliwych obradach jury stwierdziło, iż jedna pozycja artystyczna w kontekście pięciu pozostałych jest najbardziej dojrzała zarówno pod względem języka formalnego, jak i narracji. Ten język jest wyjątkowy. W pewnym sensie enigmatyczny i w tym kontekście dobrze koresponduje z tematem wystawy, czyli kamuflażem. Z jednej strony w malarstwie Kamila Kukli można znaleźć echa malarstwa amerykańskiego końca lat osiemdziesiątych, z drugiej - pewien element abstrakcyjnego neoekspresjonizmu i malarstwa gestu. Kamil uprawia swego rodzaju genre antymartwej natury w stanie ekstatycznym. To, co przedstawia w swoich poetyckich obrazach, aczkolwiek nieprzedstawialne, emanuje do wymiaru postapokaliptycznej hipernatury nieokreślonej przyszłości, wprowadzając widza w świat magicznego realizmu, który jest krajobrazem organicznym, zarazem bardzo korporalnym, niesłychanie cielesnym i zmysłowym, wywołując nieomal efekt halucynogenny"

Zwycięzca otrzymuje od Fundacji  jednorazowe stypendium w wysokości 5 tysięcy złotych oraz możliwość zorganizowania wystawy indywidualnej w Szarej Kamienicy w Krakowie. Dodatkowo czeskie centrum sztuki współczesnej Meet Factory  ufundowało laureatowi   6-tygodniową rezydencję artystyczną w Pradze, a portal branżowy NUMARTE - pakiet reklam do wystawy indywidualnej o wartości 1800 złotych. 

Prace Kamila Kukli oraz 4 pozostałych finalistów oglądać można w galerii Szara Kamienica w Krakowie (Rynek Główny 6) do 5 stycznia 2017 roku 

Wystawa KA-MU-FLAŻ

Kuratorzy: Piotr Sikora i Katarzyna Wincenciak

 

czytaj więcej

KA-MU-FLAŻ Sztuka której nie widać 2016-11-25

Wystawa finalistów Konkursu Fundacji Grey House

Artyści: Michalina Bigaj, Bartek Buczek, Maciej Cholewa, Kamil Kukla, Ewa Sadowska

 

Otwarcie i ogłoszenie wyników: 3.12.2016, godz. 19:00

Wystawa: 4.12.2016 – 5.01.2017

Kuratorzy: Piotr Sikora i Katarzyna Wincenciak

 

KA-MU-FLAŻ

 

Sztuka której nie widać. Oczywiście nie znaczy to wcale, że jej nie ma! Technika mimikry czy w tym wypadku kamufla- żu jest o tyle skuteczna, o ile pozwala przenikać wielorakie przestrzenie, nisze i okoliczności. Sztuka w swojej hybrydycznej naturze powinna przecież być ponad podziałami, środowiskami, dziedzinami i porządkami. Powinna pojawiać się i znikać, zarazem trzymając się na dystans od historii niesławnych szat ce- sarza. Kluczową postacią jest w tym wypadku figura autora, który bądź pomoże w procesie interpretacji, bądź z radością dziecka rzuci w tłum hasło: To jest sztuka!? Nie widać.

Tegoroczna wystawa finalistów nagrody Fundacji Grey House rozciąga się na osi dwóch pojęć: artysta vs spo- łeczeństwo i natura vs kultu- ra. Ułożenie ich w antagonistycznym zestawieniu będzie pomocne w analizie nie tylko sztuki prezentowanej na wystawie, ale przede wszystkim postaci stojącej za nią autorki/autora: sztafażu, czarnego charakteru, obserwatora realnego i nadrealnego, trickstera. Oto artysta, a społeczeństwo? Wiadomo. Społeczeństwo jest niemiłe.

 

 

czytaj więcej

Wystawa Karoliny Jabłońskiej 2016-11-20

Karolina Jabłońska

"Ludzka rzecz" 

Kuratorka: Magdalena Kownacka

Wernisaż: 4 listopada, godz. 20:00

Na wystawie wita nas tańcząca kobieta. Jej syntetyczna, grubo ciosana postać w geście rytualnego tańca wojennego gniecie stopami rozlane na ziemi jajka. Symbol odrodzenia i nowego życia deptany jest przez brutalną i niezgrabną postać kobiecą. Ręce zaciśnięte w pięść unosi w górę. Szeroko otwarte oczy wpatrują się w nas prowokacyjnie. Nie wiem czy wykrzywione usta to bardziej cynizm czy gniew.  

/public/picture/KJablonska.jpg

 

Patronat medialny: 

 

czytaj więcej

Finał 6. edycji Konkursu FGH 2016-10-12

Z przyjemnościa informujemy, że jury w składzie: Adam Budak, Zuzana Jakalova, Ewa Łączyńska-Widz, Stanisław Ruksza, Agata Słomczyńska i Krystyna Axmann (prezes Fundacji) wybrało 5 finalistów tegorocznej edycji Konkursu Fundacji Grey House.

O tytuł zwycięzcy Konkursu rywalizować będą:

 

  • Michalina Bigaj
  • Bartek Buczek
  • Maciej Cholewa 
  • Kamil Kukla 
  • Ewa Sadowska

Bardzo serdecznie gratulujemy!

Nazwisko Laureata Nagrody Glównej Konkursu zostanie ogłoszone na wernisażu wystawy finałowej dnia 3 grudnia 2016 r. 

 

 

czytaj więcej

PUSTKI na dziedzińcu Szarej Kamienicy? Tak! Zagrają 1 września! 2016-08-20

PUSTKI - koncert plenerowy

„Wydawało się” tour

1 września,  godz.:20:00,

dziedziniec Szarej Kamienicy przy Rynku Głównym 6  w Krakowie.

 

 

PUSTKI  funkcjonują na polskiej scenie muzycznej od 99 r. Ostatni album „Wydawało się”, będący podsumowaniem kilkunastoletniej twórczości, jest pokłosiem karkołomnej idei, by w epoce wszechobecnego „kultu młodości” przypomnieć o długim stażu zespołu. Pustki nie debiutowały wszak „Końcem kryzysu”. Mają na swoim koncie spory dorobek. A skoro większość starych krążków przez lata nie była dostępna w sprzedaży, czy można było nie przypomnieć znakomitego „Patyczaka” czy „Lugoli”?

Z garażowej komórki w podwarszawskim Ostrówku, gdzie odbywały się pierwsze próby zespołu, dość szybko trafili na łamy branżowych czasopism. Potem przyszły nominacje do Paszportów Polityki, Róż Gali, nagrody Trójki,  wielkie muzyczne festiwale. A w końcu - kilkuletnia przerwa, zakończona (na szczęście!) wydaniem albumu „Safari”.

Powiedzieć, że to formacja indie-popowa, to nic nie powiedzieć. Eksperymentują z różnymi brzmieniami, uciekając skutecznie przed jakimkolwiek zaszufladkowaniem. By(wa)li  zespołem proto-punkowym, grali rocka garażowego, alternatywny pop. Mawiali o sobie „Muzyka Ściany Wschodniej”. Przez lata zmieniał się skład zespołu. Dziś z założycieli ostał się Radek Łukasiewicz i Grzegorz Śluz. Basia Wrońska, której rozpoznawalny wokal jest znakiem rozpoznawczym PUSTEK, dołączyła do grupy w 2003 roku.

Wszystkie albumy zespołu łączy bezpretensjonalna, niebanalna  aranżacja i błyskotliwe teksty. Swego czasu muzycy zmierzyli się nawet z  wierszami poetów XX wieku, przywracając Leśmiana, Broniewskiego czy Wyspiańskiego szerokiej publiczności. Ostatni, niekompilacyjny album „Safari” kipi od egzotycznych wstawek, które znakomicie współgrają z szorstką, energetyczną estetyką „old-schoolowego” popu i melodyjnością fraz wokalnych. Elektronika obecna niemal wszędzie dodaje całości charakteru.

Jakie są dziś PUSTKI? Co zostało z dawnej estetyki, co się zmieniło? Warto się przekonać, bo jedno jest pewne - pomysłów i kreatywności im nie brakuje.

ZAPRASZAMY!

Bilety: 40 zł

Sprzedaż w kasie na godzinę przed koncertem

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc możliwa rezerwacja

mailto: galeria@szarakamienica.pl

organizator: Fundacja Grey House Szara Kamienica

Patronat :

/public/picture/logo%20wyborcza_male_do%20netu.png /public/picture/RK_logo_negatyw.jpg /public/picture/local_life_krakow%20copy-2.png  /public/picture/muzyczny-krakow.jpg  /public/picture/lounge_blk(3).jpg  /public/picture/1_karnet_logotyp(1).jpg

 

Gazeta Wyborcza, Radio Kraków, Muzyczny Kraków, Lounge, Local-life, Karnet, Kulturatka

czytaj więcej

Ogłaszamy VI edycję Konkursu o Nagrodę Fundacji Grey House! 2016-07-06

 

Karta zgłoszeniowa

NAGRODA FUNDACJI GREY HOUSE

REGULAMIN VI EDYCJI (2016)

Organizatorem Konkursu i fundatorem Nagrody jest Fundacja Grey House Szara Kamienica z siedzibą w Krakowie przy Rynku Głównym 6, 31-042 Kraków, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem: KRS 0000055051, nr NIP: 6761020864.

 

Celem Konkursu jest wyłonienie najciekawszych osobowości twórczych wśród artystów młodego pokolenia, wsparcie  działań artystycznych uczestników, a także  upowszechnienie idei promocji młodych talentów w środowisku artystycznym i biznesowym.

 

NAGRODA

 

1.     Nagrodę stanowią:

1)  Jednorazowe stypendium w wysokości 5 000,00 PLN  (słownie:  pięć  tysięcy złotych), na które składa się kwota 5.000, 00 (słownie: pięć tysięcy) złotych wraz z kwotą stanowiącą równowartość podatku należnego od stypendium. Należną kwotą podatku wraz z deklaracją podatkową według ustalonego wzoru przekaże do właściwego organu podatkowego Organizator. 

2)  wystawa indywidualna w Galerii Szara Kamienica w Krakowie.

 

2.     Laureat otrzyma Nagrodę przelewem na wskazany rachunek bankowy w ciągu 30 dni od dnia przekazania Organizatorowi danych osobowych niezbędnych do przekazania Nagrody oraz dokonania rozliczeń podatkowych.

 

KONKURS

 

1.     Na Konkurs można nadsyłać prace w następujących dziedzinach: 

1) Malarstwo

2) Grafika

3) Rzeźba

4) Fotografia

5) Nowe media (video, instalacje i in.)

2.     W Konkursie biorą udział studenci ostatniego roku studiów magisterskich Akademii Sztuk Pięknych lub innych uczelni wyższych posiadających kierunki artystyczno-plastyczne lub  absolwenci tychże studiów, którzy w roku przyznania Nagrody nie ukończyli  30. roku życia.

3.     Konkurs składa się z 2 etapów:

1)    Etap I - na podstawie nadesłanych materiałów Jury wybiera 5 (pięcioro) uczestników II etapu Konkursu

2)    Etap II - na podstawie oryginałów przedstawionych prac (fragment lub  całość kolekcji)  Jury na wspólnym posiedzeniu wybiera Laureata Nagrody Głównej

 

 

WARUNKI

 

Wszyscy kandydaci muszą spełniać następujące warunki:

 

1.     Wszyscy uczestnicy Konkursu winni wysłać do dnia 15 lipca 2016 r.kompletne zgłoszenie, na które składają się:

1)     Dzieło tj.

·       praca dyplomowa lub

·       inny projektu w formie 1 cyklu (nie więcej niż 10 prac w dowolnych technikach) lub

·       max 10 niepowiązanych ze sobą reprezentatywnych prac.

Dzieło powinno być nadesłane w wersji cyfrowej w formacie jpg, pdf, tiff, mov, avi lub mp4. Maksymalny czas trwania wszystkich plików video określa się jako 30 minut, przy czym ich rozmiar (łącznie) nie może przekroczyć 1 GB.  Prace konkursowe (Dzieło) muszą być stworzone po 15 czerwca 2014 r.

Zgłoszenie powinno być wysłane drogą elektroniczną (na adres e-mail: galeria@szarakamienica.pl)  lub, w wyjatkowych przypadkach (zbyt duża waga plików), pocztą tradycyjną na wybranych nośnikach. O przyjęciu zgłoszenia decyduje otrzymanie potwierdzenia zgłoszenia nadesłane przez Organizatora lub data stempla pocztowego. 

2) CV

3) wypełniona karta zgłoszeniowa wraz z dokumentacją Dzieła tj.  opisem techniki, formatu i zarysem koncepcji i/lub scenariusza Dzieła (jeśli występuje).  Kartę należy wysłać elektronicznie na adres e-mail: mailto:galeria@szarakamienica.pl. Karta do pobrania na stronie Fundacji: www.szarakamienica.pl/pl/news

4) prezentacja planu działań artystycznych na rok kalendarzowy następujący po przyznaniu stypendium  (od 1000 do 3000 znaków) w formie cyfrowej (pliki tekstowe typu .doc .txt  lub jak wyżej)

2.     Zgłoszeń należy dokonywać droga internetową (e-mail) na adres: mailto:galeria@szarakamienica.pl – aplikacja  jest ważna wyłącznie po pisemnym potwierdzeniu otrzymania jej przez Organizatora. Prace w kategorii sztuka cyfrowa i wideo performance mogą być dostarczone w formacie DVD video, avi, mov, nagrane na płycie DVD wraz ze szczegółowym opisem plików zawierającym tytuł, datę i miejsce wykonania, imię i nazwisko autora dokumentacji na adres: Fundacja Grey House Szara Kamienica, Rynek Główny 6, 31-042 Kraków. Przesłane materiały nie będą zwracane.

 

3.     Uczestnicy II etapu Konkursu zobowiązani są do przesłania do siedziby Fundacji oryginału Dzieła (lub – jeśli to niemożliwe z przyczyn technicznych  - jego fragmentu lub dokumentacji) w nieprzekraczalnym terminie – do 2 listopada 2016 r. Wszystkie Dzieła uczestników II Etapu Konkursu udostępnione Organizatorowi zastaną zwrócone Właścicielom w terminie do 30 stycznia 2017 r. Koszt transportu Dzieł ponosi Właściciel.

4.     Laureat Nagrody Głównej zobowiązany jest do przesłania drogą mailową na adres mailowy Fundacji Grey House w terminie 7 dni od dnia oficjalnego ogłoszenia wyników konkursu  swojego portfolia zawierającego rozszerzone CV oraz prace artystyczne w formie reprodukcji, które złożą się na prezentację on-line.

5.     Galeria Szara Kamienica zastrzega sobie prawo eksponowania wybranych prac  wszystkich uczestników II etapu w galerii Szara Kamienica  w roku konkursowym  tj.  od 1 listopada do 30  grudnia 2016 r.

 

 

JURY

 

1.     Członków Jury w liczbie co najmniej 5 osób powołuje Fundacja Grey House Szara Kamienica.

2.     Skład Jury jest zmienny i jawny.

3.     W każdej edycji Nagrody odbywa  się 1 posiedzenie Jury poświęcone wyborowi Laureata Nagrody.

4.     Protokół z posiedzenia Jury będzie dostępny w siedzibie Fundacji Grey House Szara Kamienica przy Rynku Głównym 6 w Krakowie do dn. 30.12.2016 r.

5.     Decyzja Jury jest ostateczna i nie podlega reklamacji.

 

POSTANOWIENIA OGÓLNE

 

1.     Zgłoszenie udziału w Konkursie jest jednoznaczne z akceptowaniem warunków Regulaminu Konkursu. 

2.     Uczestnik Konkursu oświadcza, że zgłoszone/dostarczone na Konkurs Dzieło nie posiada wad prawnych (w szczególności, że jest to dzieło autorskie zgłaszającego), a w razie ich ujawnienia poniesie odpowiedzialność przewidzianą postanowieniami prawa autorskiego i praw pokrewnych oraz Kodeksu Cywilnego. 

3.     Materiały zgłoszeniowe (nośniki CD/DVD i inne, karta zgłoszeniowa, CV i plan działań) wysłane do Organizatora, w tym również reprodukcje  zgłoszonych na Konkurs prac (nie dotyczy oryginałów prac) nie są zwracane uczestnikom Konkursu.

4.     Uczestnik udziela Organizatorowi nieodpłatnej i niewyłącznej licencji na korzystanie z Dzieła w celu promocji i reklamy Uczestnika, Konkursu, wystawy konkursowej oraz Fundacji, a w tym w zakresie następujących pól eksploatacji: utrwalanie i zwielokrotnianie w dowolnej liczbie wszelkimi znanymi obecnie technikami; rozpowszechnianie, , wprowadzanie do pamięci komputera, dokonywanie obróbki komputerowej oraz przetwarzanie w sieci i lokalnie, wystawienie, wyświetlanie i publiczne udostępnianie w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, udostępnianie poprzez sieć komputerową lub inną sieć przekazu elektronicznego, publiczne odtwarzanie i nadawanie za pomocą wizji przewodowej albo bezprzewodowej przez stację naziemną lub za pośrednictwem satelity, wyrażanie zgody na korzystanie i rozporządzanie dziełem zależnym.

5.     W zakresie nabytej licencji Organizator uprawniony jest do przeniesienia licencji oraz udzielenia sublicencji w celu organizacji i promocji Konkursu i Fundacji

6.     Organizator zastrzega sobie prawo dokonywania zmian w niniejszym Regulaminie oraz zawieszenia lub zakończenia Konkursu bez rozstrzygnięcia w przypadku, gdy prace nadesłane na Konkurs nie będą spełniały wymogów założonych przez Organizatora.

7.     Wszelkich informacji udziela:

Patrycja Kujawska

Fundacja Grey House Szara Kamienica

Tel. 600 378900

e-mail: patrycja_kujawska@szarakamienica.pl

 

czytaj więcej

Feedback Loops // Sprzężenia zwrotne 2016-05-08

 

Lena Dobrowolska i Teo Ormond - Skeaping

Otwarcie: 14.05.201,17:00
Galeria Szara Kamienica, Rynek Główny 6
Wt–pt: 13:00–18:00, sob–nd: 12:00–16:00

Sprzężenia zwrotne / Feedback Loops to wystawa wielkoformatowych fotografii kolorowych oraz instalacja filmowa autorstwa Leny Dobrowolskiej i Teo Ormonda-Skeapinga. Artyści zaprezentują najnowszy zbiór prac pochodzących z rozpoczętego w 2012 projektu prowadzonego na Wyżynie Tybetańskiej W czasach Lodowców.
Wyżyna Tybetańska, nazywana trzecim biegunem świata, odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu globalnego klimatu i w azjatyckim obiegu wody. Rosnące temperatury w tym regionie zaowocowały coraz szybszą recesją lodowców i pustynnieniem terenów w miarę topnienia wiecznej zmarzliny i postępującą degradacją wrażliwych terenów pastewnych.
Wraz z wysychaniem tak gigantycznego zbiornika wody, wzrasta hydropolityczne napięcie w Azji. Wpływ płaskowyżu na kształtowanie się układów wysokiego ciśnienia w Eurazji jest odczuwalny aż w Europie, gdzie letnie upały pobiły wszelkie rekordy ciepła.
Posługując się aparatami średniego formatu, artyści przedstawiają wysokogórski krajobraz Wyżyny: formacje geologiczne, lodowce, ale też i mieszkańców oraz stworzoną przez człowieka topografię, dokumentując jej rozwój, zanieczyszczenie, pustynnienie lądu oraz recesję lodowców. Opierając się na archeologii kulturowej płaskowyżu – miejsca czczonego jako symboliczny próg ludzkiego poszukiwania, duchowości i kluczowy klimatyczny komponent globalnego ocieplenia – Dobrowolska i Ormond-Skeaping przeplatają ze sobą ekologiczne i symboliczne wymiary jego znaczenia. Konstruując sekwencje obrazów, próbują unaocznić złożoność globalnych systemów oraz charakterystyczną pozorną niewidoczność przemian klimatycznych, socjopolitycznych oraz psychologicznych. Podkreślają zarazem ciągłą negocjację tematu reprezentacji w języku dokumentalnym. Poprzez ideę sprzężenia zwrotnego Lena Dobrowolska i Teo Ormond-Skeaping ukazują, że każde działanie człowieka pociąga za sobą konsekwencje, które przetworzone przez mechanizmy globalnych systemów wytwarzają informację zwrotną, kształtując zarazem przyszłość w sposób, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

kurator: Łukasz Rusznica

Lena Dobrowolska (ur 1985, Polska) i Teo Ormond-Skeaping (ur 1987, Wielka Bryta
nia), artyści wizualni, pracują w obszarach konceptualnej fotografii dokumentalnej i filmu artystycznego.

Organizator: Fundacja Grey House

Współorganizator: Galeria Miejsce przy Miejscu

Patronat medialny:

 

Radio Kraków, Kulturatka, Lounge, Local-life, Numarte, Fragile

Wystawa włączona do programu Krakow Photo Fringe 2016

 

 

czytaj więcej

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | następna »